Skip to main content

V septembri 2022 sa na Zemplínskej šírave uskutočnil už 14. ročník NAJVÄČŠEJ KAPRÁRSKEJ SÚŤAŽE NA SLOVENSKU. Tento ročník si zaslúži špeciálnu pozornosť, pretože to bol ročník vskutku veľmi vydarený a čo sa týka úlovkov rekordný. Poďme však pekne poporiadku…

 

Celoročné prípravy vrcholia

Je piatok 16. septembra 2022 a my dolaďujeme posledné detaily a prístupy k vode. Na Paľkove sa už zišla početná partia skalných a prebiehajú siahodlhé debaty – o čom inom než o kaproch. Ako organizátori sa každý ročník snažíme zlepšovať a posúvať súťaž dopredu. Tento ročník bol výnimočný najmä z hľadiska jednej výraznej zmeny, a to obmedzenia vyvážky z nekonečnej na cca 1000 m. Niežeby nekonečná vyvážka bola zlá, to nie, predsa len tieto preteky boli výnimočné a jedinečné práve neobmedzenou vyvážkou, no z hľadiska priestorových možností Zemplínskej šíravy bola táto zmena už nutná. Pred rokmi znamenala neobmedzená vyvážka niečo úplne iné ako teraz. Táto zmena bola tiež jednou z najdiskutovanejších tém našich pretekárov. Dalo sa ale tušiť, že to iba pomôže, pretože v strede Šíravy vznikla zóna pokoja v šírke cca 1 kilometer. Chcem sa touto cestou ešte raz poďakovať Stanovi Hrehovi za výbornú prácu a zabezpečenie bezproblémového fungovania projektu GPS.

Deň losovania

Debaty pokračovali v podstate do sobotňajšieho rána kedy je ten povestný deň D, deň losovania. Na stredisku Paľkov sú už takmer všetci, podáva sa tradičný guľáš, fazuľovica pečené klobásy a pretekári sa tiež môžu občerstviť u Pištu v bufete. Medzi tým prebieha registrácia teamov a na moje otázky „čo chcete vylosovať?“ už nepočujem tradičné odpovede😊 To ma samozrejme teší, tušil som že pretek bude omnoho vyrovnanejší a zaujímavejší. Po lose nikto v podstate nevedel na čom je. Niektoré radosti a naopak niektoré sklamania boli úplne zbytočné ako sa ukázalo na konci. A o to nám presne išlo. Najme rozhovor s Tomášom Vaněkom bol veľmi zaujímavý na začiatku 😊, ten si môžete v celom znení vypočuť aj vo videu Zemplínsky Kapor 2022, ktoré je k dispozícií online na YouTube.

Sobota poobede prebieha bez akýchkoľvek komplikácií. Na vode je absolútny kľud, teamy majú na vode k dispozícií 200m široký a cca 1000m dlhý priestor na realizáciu. Večer so západom slnka už majú takmer všetci osadené bójky a nakŕmené. Niektoré teamy stretávame priamo na vode, prehodíme pár slov a ideme ďalej. Obišli sme člnom celú Šíravu dookola, lode našich pretekárov sú v poriadku, bezpečnostné prvky tiež, GPS lokátory sú bezpečne osadené v každom člne a appka funguje bez problémov. Hladina v sobotu večer  bola pokojná presne tak, ako naše teamy😊.  Predpoveď počasia však dáva tušiť že to tak nebude dlho trvať.

Nedeľné rekordy

V nedeľu ráno prichádza podstatná zmena počasia. Výrazné ochladenie, dážď a vietor. Veru ťažký začiatok preteku, no cítime v kostiach dobrý lov. Zaujímavá situácia prichádza tesne pred desiatou hodinou. Ako prvý mi volá Martin Šoganič – „Šogi“ že zdoláva prvú rybu a určite bodovanú : „no kámo zdolávaj, lebo až telefonát od rozhodcu je platný čas“ hovorím namotivovanému Šogimu. Nestačím položiť mobil a volá mi Jakub Fabián – El Fabiano že jeho teamový kolega Majo tiež zdoláva rybu a vraj veľmi pravdepodobne rybu 15+. Ako to dopadlo?? Chlapci si spravodlivo rozdelili ceny, Šogi zobral cenu za prvého uloveného bodovaného kapra a Kubo cenu za prvú rybu 15+. 10 minút Kuba delilo od zabitia dvoch múch jednou ranou. Nedeľa sa rozbieha veľmi slušne, a hlásené sú veľmi pekné úlovky. To čo prišlo o 15stej hodine nás ale všetkých dostalo! Naši dlhoroční kamaráti z MsO Košice na Zalužiciach č.5 prelomili rekord Zemplínskeho kapra s úlovkom 26 330g!! Radosť bola neskutočná, tu sú naozaj  slová zbytočné. Celé si to môžete pozrieť aj zo záznamu živého prenosu priamo z miesta tejto udalosti na našej Facebookovej stránke Zemplínsky kapor.

Rozbieha sa kolotoč

Pondelok a v podstate celý pretek, bol už jeden veľmi dobre roztočený a nezastaviteľný kolotoč. Nádherné ryby sa lovili po celej Šírave a niektorí naši pretekári si užívali svoje životné rybačky a úlovky. Úlovky pribúdajú na severnej strane, Paľkov, Kamenec no najmä podceňovaný sektor Medvedia hora a Hôrka hlásia krásne ryby. Medvedia hora č.3 Poľský team  AK Baits hlási nádhernú rybu atakujúcu hranicu 20kg – radosť v teame je veľká a krátko na to sa tešia opäť s 18kg rybou. Cenu dňa pondelok ale získava Slovenský team Giants Fishing na Hôrke č.2  s nádherným kaprom 20 300g.

Súťaž je nevyspytateľná

Je utorok ráno, stále výdatne prší a je zima. Ozývajú sa z Lúčok č.1 chlapci z teamu SBS baits hlásia kapra s váhou 18 500g  gratulujeme. Okolo obeda Hofi na Paľkoveč.5 kontruje ďalším kaprom cez 20kg, presnejšie 21 210g – nádhera. Nádej na rybu dňa, mu ale maria na Lúčkach č.8 – CT Massive baits a ja dokumentujem mohutného šupináča s mierami 23 055g a dĺžkou 111cm. Úžasné.

 

Je streda ráno, priebežné poradie je veľmi zaujímavé, bedňa je obsadená z Kamenca, Medvedej hory a Hôrky. Veľmi nezvyčajná situácia ale o to krajšia. Zemplínsky kapor už zďaleka nie je iba o sobotňajšom lose, kedy sa večer po lose stretla na vode polovica teamov v strede priehrady😊 Snáď už len sektor Prímestská zaostáva aj napriek pozitívnym prognózam pred pretekom. Celú sezónu sa tam chytali nádherné ryby no súťaž je nevyspytateľná a ryby sa chovajú úplne inač ako by ktokoľvek predpokladal. Rybu dňa streda získal Team Zdenka Rúžičku CT Fishingstar CZ s kaprom o váhe 20 140g.

Najväčšia kuriozita v prírastkoch

Štvrtok sa mierne otepľuje. Úlovky pribúdajú na všetkých sektoroch, Zemplínsky kapor prelomil už dnes všetky rekordy preteku. Zaujímavé sú prírastky lovených kaprov, ktoré bežne dosahujú medziročný nárast niekoľko kilogramov. Tento rok bol extrémne úživný. Jedným z takýchto prírastkov sme zaznamenali u ryby, ktorú dnes ulovili Košičania na Zálužiciach  s váhou 20 450g. Je to jedna z najkrajších rýb ktorá pláva vo vodách Šíravy. Jedná sa o úplne ukážkového lysca, ktorého presne pred rokom na preteku ulovil CT Žiar nad Hronom A-baits na váhe niečo vyše 16kg. To znamená prírastok 4kg za rok!! Azda najväčšou perličkou a extrém v prírastkoch  sme ale zaznamenali u kapra ktorý je aj novým rekordom preteku, s hodnotou 26 330g. Táto ryba bola ulovená pred rokom na váhe 18kg!! Neuveriteľné.

Na konci bič plieska

Je piatok ráno, deň keď sa všetko rozhodne. Výsledková listina je neuveriteľne vyrovnaná a teraz sa ukáže kvalita teamov, kŕmenia či zvolená taktika, rozhodnúť môže každý detail. Každá ryba znamená miešanie poradia v prvej desiatke. Celý pretek sa držali na čele Václavikovci z Kamenca, no ako to už na pretekoch býva, bič plieska na konci!  Do poslednej chvíle sa nevie, ako bude vyzerať „bedňa“. Ročník 2022 nakoniec ovládli teamy z Čiech.

Bedňa

Celkovým víťazom sa stal team Na soutoku Mikbaits Mělník z Hôrky 1, druhé miesto nakoniec obsadil náš generálny sponzor – team Strafishing 1 z veľmi ťažkého sektora Medvedia hora. Zubami nechtami sa na treťom mieste udržali Václavíkovci z Kamenca ktorým dýchali na chrbát Garanťáci z Medvedej hory 2. Cenu za najvyšší váhový priemer na 5 rýb a cenu za najväčšiu rybu preteku si prevzali Košičania.

Lepšie vidieť, ako čítať

Všetkým zúčastneným ďakujeme za výdrž a nasadenie, boli ste úžasný. Veľká vďaka patrí našim sponzorom bez  ktorých by sa tento nádherný pretek nemohol uskutočniť. Celý priebeh tejto akcie si môžete pozrieť aj na YouTube kanály Matúš Bučko video s názvom Zemplínsky Kapor 2022 . Lebo je lepšie raz vidieť ako 100x čítať a úplne najlepšie je to na vlastnej koži zažiť.

 

Celú galériu ročníka 2022 si môžete pozrieť tuCelú galériu ročníka 2022 si môžete pozrieť tu

 

S pozdravom
autor článku a videa:
Matúš Bučko.